Volkswagen Tayron - który silnik i wersja mają najwięcej sensu?

Szymon Chmielewski .

2 listopada 2026

Srebrny VW Tayron z czarnymi felgami stoi na wybrukowanym placu przed nowoczesnymi budynkami mieszkalnymi.

Rodzina się powiększa, bagażnik regularnie pęka w szwach, a do tego dochodzą długie trasy, przyczepa albo zimowe wyjazdy w góry. W takiej sytuacji Volkswagen Tayron ma sporo sensu, bo łączy przestronne nadwozie, opcjonalne siedem miejsc i szeroki wybór napędów. Sprawdzam, co naprawdę oferuje ten SUV, ile kosztuje, dla kogo będzie dobrym wyborem i jakie opony najlepiej pasują do jego charakteru.

Duży SUV Volkswagena dla rodziny i długich tras

  • Siedem miejsc dostępnych w wybranych konfiguracjach, choć trzeci rząd najlepiej traktować jako awaryjny.
  • Bagażnik do 2090 l w wersji pięcioosobowej lub do 1905 l po złożeniu drugiego i trzeciego rzędu.
  • Napędy benzynowe, wysokoprężne, eTSI i plug-in hybrid pozwalają dopasować samochód do różnych sposobów użytkowania.
  • Ceny zaczynają się od około 166 tys. zł w promocyjnej konfiguracji Life Plus z silnikiem 1.5 eTSI.
  • Największe atuty to przestrzeń, komfort jazdy, funkcjonalny bagażnik i możliwość holowania ciężkiej przyczepy.

Fioletowy VW Tayron jedzie po pustynnej drodze.

Volkswagen Tayron zajmuje miejsce między Tiguanem a Touaregiem

Ten model zastąpił w europejskiej gamie Tiguana Allspace, ale nie jest po prostu wydłużonym Tiguanem. Ma własną stylistykę, większe nadwozie i wyraźnie rodzinny charakter. Przy długości około 4792 mm oraz rozstawie osi wynoszącym około 2788 mm oferuje dużo miejsca w drugim rzędzie, a jednocześnie pozostaje łatwiejszy do opanowania niż największe SUV-y marki.

W mojej ocenie Tayron celuje w kierowców, którzy potrzebują więcej praktyczności niż daje standardowy Tiguan, ale nie chcą płacić za luksusowego Touarega. To samochód do codziennych dojazdów, wakacyjnych podróży i rodzinnych obowiązków. Nie udaje terenówki, lecz na drogach utwardzonych potrafi być bardzo uniwersalny.

W środku znajdziemy cyfrowe zegary, duży ekran centralny o przekątnej do 15 cali, rozbudowane systemy asystujące i dużo schowków. Ergonomia jest typowa dla współczesnych Volkswagenów, choć obsługa wielu funkcji dotykowych wymaga przyzwyczajenia. Mnie bardziej przekonuje praktyczne rozmieszczenie przestrzeni niż efektowność samego kokpitu.

Silnik trzeba dopasować do sposobu użytkowania

Gama napędowa jest szeroka, ale poszczególne wersje mają zupełnie różne zastosowania. Podstawowy 1.5 eTSI o mocy 150 KM korzysta z miękkiej hybrydy i napędza przednie koła za pośrednictwem siedmiobiegowej skrzyni DSG. To rozsądna opcja do miasta, spokojnej jazdy rodzinnej i okazjonalnych wyjazdów, choć przy pełnym obciążeniu nie zapewni takiego zapasu jak większe silniki.

Dla osób pokonujących dużo kilometrów nadal interesujący pozostaje 2.0 TDI o mocy 150 KM. Diesel dobrze pasuje do dużego SUV-a, szczególnie gdy samochód często jeździ autostradą, wozi komplet pasażerów albo holuje przyczepę. Trzeba jednak pamiętać o filtrze DPF, układzie AdBlue i tym, że krótkie miejskie trasy nie są dla niego idealnym środowiskiem.

W ofercie występują także mocniejsze warianty benzynowe, w tym 2.0 TSI z napędem 4MOTION. Taki zestaw daje wyraźnie lepszą dynamikę i większy komfort podczas wyprzedzania, ale trzeba liczyć się z wyższym zużyciem paliwa oraz większą ceną zakupu. Napęd 4x4 poprawia trakcję na śliskiej nawierzchni, lecz nie zmienia Tayrona w samochód do ciężkiego terenu.

Hybryda plug-in ma sens przede wszystkim wtedy, gdy można ją regularnie ładować. Producent deklaruje zasięg elektryczny do około 119 km, ale realny wynik zależy od temperatury, prędkości, stylu jazdy i obciążenia. Bez ładowania korzyść z dodatkowego układu napędowego szybko maleje, a masa samochodu i ograniczona pojemność bagażnika pozostają.

Wersja Najlepsze zastosowanie Najważniejszy kompromis
1.5 eTSI 150 KM Miasto, codzienna jazda, umiarkowane przebiegi Mniejszy zapas mocy przy pełnym obciążeniu
2.0 TDI 150 KM Autostrady, duże przebiegi, przyczepa Nie lubi wyłącznie krótkich tras
2.0 TSI 4MOTION Dynamiczna jazda, góry, cięższe obciążenie Wyższe koszty paliwa i zakupu
eHybrid Codzienne dojazdy z możliwością ładowania Większa masa i mniejszy bagażnik

Przestrzeń i bagażnik są jego najmocniejszą stroną

W wersji pięcioosobowej bagażnik mieści około 885 litrów przy rozłożonej tylnej kanapie i do około 2090 litrów po jej złożeniu. To wynik, który realnie robi różnicę podczas wyjazdu z wózkiem, walizkami i sprzętem sportowym. Podłoga jest praktyczna, a oparcia można składać również z poziomu bagażnika.

Odmiana siedmioosobowa ma około 345 litrów za trzecim rzędem. Po jego złożeniu przestrzeń rośnie do około 850 litrów, a po złożeniu wszystkich tylnych siedzeń osiąga około 1905 litrów. Trzeci rząd traktowałbym jednak jako miejsce dla dzieci lub dorosłych na krótszym odcinku. Wysokie osoby nie będą tam podróżować wygodnie przez długi czas.

Przesuwana kanapa drugiego rzędu pozwala wybrać między większą ilością miejsca na nogi a większym bagażnikiem. To jeden z tych praktycznych elementów, które docenia się dopiero podczas codziennego użytkowania. Minusem może być dość wysoki próg załadunku, szczególnie gdy trzeba wkładać ciężkie walizki albo rower.

W zależności od wersji Tayron może holować przyczepę o masie sięgającej około 2,3-2,4 tony. Przed zamówieniem konkretnego egzemplarza trzeba sprawdzić homologację, rodzaj napędu i dopuszczalną masę przyczepy. Sam fakt posiadania 4MOTION nie oznacza, że każda konfiguracja ma identyczne możliwości holowania.

Jak wypada na drodze i zimą

Pomimo dużych rozmiarów samochód nie prowadzi się ociężale. Układ kierowniczy jest precyzyjny, a zawieszenie dobrze łączy stabilność z komfortem. Opcjonalne amortyzatory DCC, czyli elektronicznie sterowane tłumienie, mają sens szczególnie wtedy, gdy auto jeździ zarówno po mieście, jak i po gorszych drogach.

W codziennej eksploatacji najbardziej przeszkadzać może szerokość nadwozia i średnica zawracania. Kamera 360 stopni oraz asystent parkowania są przydatne, ale nie zastąpią ostrożności na ciasnym parkingu. Przy felgach 20-calowych trzeba też liczyć się z twardszą reakcją na ostre krawędzie i wyższym kosztem wymiany opon.

Do Tayrona można spotkać koła w rozmiarach od około 18 do 20 cali, zależnie od silnika i poziomu wyposażenia. W przypadku ciężkiego SUV-a nie wybierałbym opon wyłącznie po cenie. Najważniejszy jest właściwy indeks nośności, indeks prędkości oraz zgodność z rozmiarem zapisanym na naklejce auta albo w dokumentacji homologacyjnej.

Przeczytaj również: BMW i4 - którą wersję kupić? Zasięg, ładowanie i opony

Opony letnie i zimowe

Do spokojnej jazdy rodzinnej najlepiej pasuje model opony nastawiony na komfort, niskie opory toczenia i dobre hamowanie na mokrym. Przy częstych trasach autostradowych docenię również stabilność przy wyższych prędkościach oraz niski poziom hałasu. Wersja z napędem 4MOTION nie zwalnia z obowiązku montażu dobrego kompletu zimowego, ponieważ to bieżnik odpowiada za przyczepność podczas hamowania.

W samochodzie z napędem na cztery koła wszystkie cztery opony powinny mieć zbliżony poziom zużycia. Duża różnica w obwodzie toczenia może obciążać układ napędowy i pogarszać jego pracę. Nie mieszałbym też przypadkowo różnych modeli opon na jednej osi, nawet jeśli rozmiar się zgadza.

Ile kosztuje Tayron i która wersja ma najwięcej sensu

W sprawdzonym polskim cenniku ceny promocyjne zaczynają się od około 166 290 zł za wersję Life Plus z silnikiem 1.5 eTSI. Regularna cena tej konfiguracji wynosiła około 186 290 zł. Diesel 2.0 TDI 150 KM kosztował promocyjnie około 178 890 zł, a mocniejszy 2.0 TSI 4MOTION 204 KM około 191 490 zł.

Podane wartości dotyczą konkretnych poziomów wyposażenia i promocji, dlatego nie traktowałbym ich jako stałej ceny każdego egzemplarza. Lakier metalizowany, większe felgi, pakiety elektroniczne, hak holowniczy czy reflektory matrycowe mogą podnieść rachunek o kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Potrzeba kierowcy Najrozsądniejszy wybór Dlaczego
Głównie miasto i krótsze trasy 1.5 eTSI Niższy próg wejścia i łagodna praca układu
Duże przebiegi roczne 2.0 TDI Dobre zużycie paliwa w trasie i wysoki moment obrotowy
Regularne ładowanie w domu eHybrid Możliwość pokonywania codziennych odcinków na prądzie
Przyczepa, góry, pełne obciążenie 2.0 TSI 4MOTION lub mocny diesel 4MOTION Większy zapas mocy i lepsza trakcja

Najczęstszy błąd przy wyborze polega na kupowaniu najmocniejszej wersji bez sprawdzenia własnych potrzeb. Jeśli samochód będzie woził głównie jedną lub dwie osoby po mieście, dopłata do 4MOTION i dużego silnika może nigdy się nie zwrócić. Z drugiej strony oszczędzanie na napędzie przy regularnym holowaniu przyczepy szybko stanie się źródłem frustracji.

Dla kogo ten SUV będzie dobrym zakupem

Tayron najlepiej pasuje do kierowcy, który potrzebuje dużego, wygodnego i przewidywalnego samochodu rodzinnego, ale nie chce przechodzić na vana. Sprawdzi się podczas wyjazdów z dużą ilością bagażu, przy przewożeniu dzieci i na długich trasach. Wersja siedmioosobowa daje dodatkową elastyczność, choć nie zastąpi przestrzeni pełnowymiarowego auta dla siedmiu dorosłych osób.

Nie polecałbym go osobie, która szuka małego, zwinnego SUV-a do miasta. Długość bliska 4,8 metra i szerokie nadwozie są odczuwalne podczas parkowania. Nie jest to także najlepszy wybór dla kogoś, kto oczekuje prawdziwych zdolności terenowych. Prześwit i napęd pomagają na śniegu, szutrze czy mokrej drodze, ale ograniczeniem pozostają opony, geometria nadwozia i masa samochodu.

Przed zakupem odbyłbym jazdę próbną z osobami, które będą regularnie podróżować z tyłu. Sprawdziłbym również, czy w garażu zostaje wystarczająco dużo miejsca po otwarciu klapy i czy wybrany rozmiar kół nie podnosi nadmiernie kosztu opon. W tym modelu takie szczegóły mają większe znaczenie niż sam wygląd wersji R-Line.

Co sprawdzić przed podpisaniem zamówienia na Tayrona

  • Homologowany rozmiar opon i indeks nośności dla wybranej wersji.
  • Rzeczywistą liczbę miejsc oraz pojemność bagażnika przy rozłożonym trzecim rzędzie.
  • Dopuszczalną masę przyczepy, jeśli samochód ma pracować z hakiem.
  • Warunki ładowania w przypadku hybrydy plug-in.
  • Koszt pakietów i serwisu, a nie tylko cenę bazową auta.

Moja ocena jest prosta: Volkswagen Tayron ma najwięcej sensu jako przestronny samochód rodzinny do tras, a nie jako modny SUV kupowany wyłącznie dla wysokiej pozycji za kierownicą. Dobrze dobrany silnik, właściwe opony i rozsądnie skonfigurowane wyposażenie pozwolą wykorzystać jego mocne strony bez płacenia za dodatki, których później prawie się nie używa.

FAQ - Najczęstsze pytania

Do miasta i spokojnej jazdy rodzinnej pasuje 1.5 eTSI 150 KM. Przy dużych przebiegach, częstej jeździe autostradą lub holowaniu przyczepy lepszym wyborem będzie 2.0 TDI 150 KM. 2.0 TSI 4MOTION sprawdzi się przy dynamicznej jeździe, w górach i przy większym obciążeniu, a hybryda plug-in ma sens, jeśli można ją regularnie ładować.
W wersji pięcioosobowej bagażnik ma około 885 litrów przy rozłożonej kanapie i do 2090 litrów po jej złożeniu. Wersja siedmioosobowa oferuje około 345 litrów za trzecim rzędem, około 850 litrów po jego złożeniu i do 1905 litrów po złożeniu wszystkich tylnych siedzeń. Trzeci rząd najlepiej sprawdza się dla dzieci lub dorosłych na krótszych trasach.
Najpierw trzeba sprawdzić homologowany rozmiar, indeks nośności i indeks prędkości. W zależności od wersji stosowane są koła od około 18 do 20 cali. W odmianach 4MOTION wszystkie opony powinny mieć zbliżony poziom zużycia, ponieważ duża różnica w obwodzie toczenia może obciążać układ napędowy.
W sprawdzonym cenniku promocyjne ceny zaczynały się od około 166 290 zł za Life Plus z silnikiem 1.5 eTSI. 2.0 TDI 150 KM kosztował około 178 890 zł, a 2.0 TSI 4MOTION 204 KM około 191 490 zł. Są to ceny konkretnych konfiguracji i promocji, a dodatkowe wyposażenie może podnieść rachunek o kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Oceń artykuł

Średnia: 0.0 / 5 · 0 ocen

Tagi

volkswagen tayron suv-y silniki opony holowanie
Autor Szymon Chmielewski
Szymon Chmielewski
Nazywam się Szymon Chmielewski i od 9 lat związany jestem z tematyką motoryzacyjną. Moje zainteresowanie samochodami i wszystkim, co z nimi związane, zaczęło się w dzieciństwie, kiedy to zafascynowany dźwiękiem silników i wyglądem różnych modeli, postanowiłem zgłębiać tę pasję na poważnie. W swojej pracy staram się nie tylko dostarczać rzetelnych informacji, ale również tłumaczyć skomplikowane zagadnienia w sposób przystępny dla każdego. Piszę o wielu aspektach motoryzacji, od nowinek rynkowych po porady dotyczące eksploatacji pojazdów. Zawsze dokładam starań, aby moje teksty były oparte na wiarygodnych źródłach, a także śledzę aktualne trendy w branży. Pragnę, aby każdy czytelnik znalazł w moich artykułach przydatne i zrozumiałe informacje, które pomogą mu lepiej poruszać się w świecie motoryzacji.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz